top of page

W przeciwieństwie do Chrztu Świętego, w jakim udział swój mają zazwyczaj maleńkie istoty, Pierwsza Komunia Święta przeżywana jest bardziej świadomie i ma szansę zostać w pamięci głównego bohatera, choćby w ułamkach wspomnień lub też... całej ich masie, wyrażonej w postaci małych dzieł sztuki: pięknych, reportażowych fotografii. Reportażowych – właśnie. Tę formę uchwycenia komunijnego dnia preferujemy i polecamy najbardziej. Dlaczego? Bo reportaż to opowieść, która daje szansę emocjonalnego powrotu do każdego z szczęśliwie zaistniałych momentów. To rozprawa o więzi rodzinnej, miłości, radosnym przeżywaniu chwili, budowaniu niezwykłych relacji. Bo reportaż komunijny to wreszcie historia młodego człowieka, jaki dojrzewa, zmienia się z dnia na dzień, ale który wciąż jest w zasięgu rodzicielskiej ręki.

Każdy z tych argumentów każe uciekać od utartych, komercyjnych schematów, pozowanych, grupowych zdjęć, klasowych ustawek, katalogu twarzy i skupić się na tym, co, a raczej KTO najważniejszy: na Waszej Pociesze, na Waszej Rodzinie, emocjach. Jeśli myślicie tak samo, klikajcie w kontakt, chętnie wykonam dla Was

prywatny reportaż z Pierwszej Komunii Świętej Waszego dziecka

ZDJĘCIA Z PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

 

   Pierwsza Komunia Święta waszego dziecka to bardzo ważne wydarzenie. Z reguły wymaga ono sporo zaangażowania ze strony zarówno dziecka, jak i Was-rodziców, bo oprócz pięknej ceremonii, wypadałoby zorganizować jeszcze przyjęcie dla najbliższych. Wśród dylematów takich jak np. decyzja pomiędzy wyborem organizacji obiadu w lokalu czy we własnym domu, pojawia się również kwestia tego, kto sfotografuje Pierwszą Komunię Waszego dziecka.

 

   Zdjęcia komunijne stanowią niezwykłą pamiątkę i chyba każdemu z nas zależy by wyszły one jak najlepiej, dlatego warto pamiętać o tej kwestii. Fotograf komunijny to istotna osoba w tym uroczystym dniu , gdyż jest odpowiedzialna za to,

co przez kolejne lata będziemy oglądać w albumach komunijnych naszych podopiecznych. Z założenia każda parafia zleca sfotografowanie ceremonii komunijnej stałej już osobie, która w swej ofercie proponuje zdjęcia komunijne w studio. Niestety, – nie oszukujmy się-  estetyka danego fotografa nie zawsze trafia w nasze gusta. Istotne jest więc przemyśleć, czy rzeczywiście chcemy płacić za taką usługę. Jak jeszcze możemy zgodzić się na zdjęcia grupowe wykonane przez wspomnianego fotografa, tak już zdjęcia indywidualne, portrety komunijne raczej warto zlecić osobie, która i której sposób pracy do nas przemawia.

 

   Rzecz jasna, szukając fotografa do kościoła na Pierwszą Komunię Świętą, wypada ustalić, czy Kościół ma już swojego zaufanego i doświadczonego fotografa oraz poprosić księdza Proboszcza o wyrażenie zgody na zatrudnienie fotografa dla swojego dziecka. Zrozumiałe jest, iż Parafii, a w szczególności księżom zależy, aby ceremonia przebiegła spokojnie, bez zakłóceń i zbędnych utrudnień i z tego powodu wypada uszanować decyzje z tą kwestią związane. Reportaż z przebiegu uroczystości I Komunii cechuje się znacznym zaangażowaniem fotografa, jego dynamicznym działaniem i refleksem. Przed wyborem konkretnego fotografa polecam sprawdzić, czy osoba taka posiada doświadczenie w tym temacie.

 

 

FOTOGRAF KOMUNIJNY - JAK WYBRAĆ?

 

   Istotą wyboru fotografa na Komunię naszego dziecka jest jego obycie się z aparatem, zdobyte doświadczenie, no i kontakt z klientem. Umiejętności fotograficzne są ważnym wymogiem również z tego powodu, że wnętrza kościoła niosą ze sobą sporo utrudnień. W czterech ścianach kościoła warunki często komplikują pracę. To, jak pada światło, czy nie jest za ciemno, czy jest wystarczająco miejsca na sprzęt, to tylko niektóre z utrudnień, a nieodpowiednie użycie przy tym aparatu, gwarantuje pełną porażkę na wywoływanych zdjęciach. Co sugeruję? Czytajcie przede wszystkim opinie zamieszczone przez rodziców w Internecie oraz (do czego bardzo zachęcam) polecam spotkać się z fotografem komunijnym i porozmawiać o jego pracy i naszych oczekiwaniach wobec niego. W ten sposób unikniecie rozczarowań. O co jeszcze zadbać? Niemal na każdej mszy komunijnej, niektórzy członkowie rodzin zjawiają się z własnym sprzętem fotograficznym. Flesze ich aparatów potrafią wkraść się w kadr zatrudnionego profesjonalisty i zepsuć efekt jego zdjęć. Pamiętajcie więc, by poprosić resztę wujostwa, itd. o niefotografowanie w trakcie ceremonii. Jeśli im wytłumaczycie, nie powinni oni odebrać tego złośliwie.

 

 

SESJA KOMUNIJNA W STUDIO LUB W PLENERZE W POZNANIU

 

   Zdjęcia komunijne wcale nie muszą kończyć się na tych w kościele. Wiemy jak to jest – w kościele znajduje się sporo osób, a co za tym idzie? Na zdjęciach robi się dość tłoczno. Tego dnia, zależy nam, żeby upamiętnić wyjątkowy moment w życiu naszego dziecka, dlatego też warto umówić się na sesję w studio, a nawet w plenerze. Studio to miejsce na portrety; raczej w klasycznym stylu, delikatne, i bardzo subtelne. Jeśli preferujesz tchnąć trochę więcej życia dzięki barwom i otoczeniu, tutaj w odpowiedzi pojawia się sesja plenerowa. Może się ona odbyć np. w pięknym i zielonym już w maju parku czy też lasku. Dla dzieci będzie to na pewno dodatkowo frajda, ponieważ będą mogły pobiegać i się przy tym wybawić. Dla tych, którzy mieszkają w Poznaniu, miasto to daje dużo możliwości. Jeśli chodzi o sesję na świeżym powietrzu, mamy tu ogromne tereny Cytadeli, skryty wprost na wyjeździe z Poznania Łysy Młyn, piękny Park Sołacki i jego staw, egzotyczną Palmiarnię Poznańską i wiele innych. 

 

 

REPORTAŻ Z PRZYJĘCIA KOMUNIJNEGO W POZNANIU

 

 

   Częścią nieoderwalną każdej Komunii jest przyjęcie komunijne dla rodziny. Każdy z nas chciałby wtedy usiąść spokojnie przy stole, porozmawiać, no i oczywiście zjeść. Nie zawsze tak to jednak bywa. Wiele osób bawi się jednocześnie w fotografów i jest to zrozumiałe, gdyż niejeden chciałby zachować kilka zdjęć na pamiątkę, lecz czy tak to powinno wyglądać? Zamawiając fotografa, nie musimy martwić się o nic więcej. Spokojnie możemy zająć się sobą i resztą gości, a fotograf wykona dla nas całą pracę, która stanowić będzie piękną pamiątkę. Przynajmniej będziemy pewni, że każdy załapie się na zdjęcie.       

 

   Zdjęcia z Komunii można (a raczej nie wyobrażam sobie, żeby tego nie zrobić) wywołać i wkleić do albumu poświęconego temu dniu. Dobrym pomysłem jest podarowanie, wybranych przez nas zdjęć gościom, w podzięce za przyjście oraz za prezenty. Ile kosztuje reportaż z I Komunii? Ceny są różne i zależy to po pierwsze od fotografa, a drugie od pakietu, jaki wybierzemy na tę okazję. Standardowo ceny wynoszą 600zł - 1200 zł. Jest to kwestia indywidualna i dlatego przed podjęciem konkretnej decyzji, opłaca się porównać oferty. Podsumowując... zdjęcia z I Komunii Świętej, są tak samo istotne jak pozostałe elementy tego uroczystego dnia. Stanowią niezwykłą pamiątkę, do której sięga się z ogromną przyjemnością. Należy mieć na uwadze, że tak samo jak występują problemy ze znalezieniem wolnego terminu na rezerwację restauracji, w której odbędzie się przyjęcie komunijne, pojawiają się one również przy zamawianiu fotografa, dlatego warto o tym pamiętać już zawczasu, aby nie musieć martwić się o to na ostatnią chwilę.

bottom of page